Çocuk Diş Tedavisi (Pedodonti)

Çocuk Dişhekimliği, 0-14 yaş grubu çocukların, süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak erupsiyonunu, korunmasını ve çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan bir dişhekimliği dalıdır.
 
Ağızda, süt dişlerinin erupsiyonu ile birlikte, çocuğa diş bakımı alışkanlığı kazandırılmalıdır. Bu görev, hem anne babaya, hem de dişhekimine aittir. Çocuk, aileyi görerek fırçalamayı öğrenirken, dişhekimi kontrolünde flor ve fissür örtücü uygulanarak çürüğe karşı koruyucu önlemler alınır. Koruyucu hekimlikte amaç, dişlerin çürümeden, diş etlerinin hastalanmadan, sağlıklı olarak ağızda kalmalarını sağlamak ve kalıcı dentisyonun düzenli bir şekilde oluşmasına rehber olmaktır.
 
Erken yaşta dişhekimi ile tanışıp basit tedaviler görmek, ileri yaşlarda hasta hekim ilişkisini pozitif yönde etkilerken, hasta ağız hijyeninin de sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Lütfen çocuklarınızı her altı ayda kontrole getiriniz.

Site içeriğinde bulunan bilgiler hastalarımızı bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.